czwartek, wrzesień 20, 2018
16
Sty 18

Sprawa nie jest prosta.

   W ostatnim czasie wzrosła ilość firm zajmujących się wideofilmowaniem i fotografią cyfrową. 

Jest nas więcej również dla tego, że wzrosła ilość sprzętu najwyższej jakości i programów do obróbki wideo o naprawdę dużych możliwościach.

Montaż w obecnych czasach jest mniej uciążliwy i bardziej ważna staje się wrażliwość i wyobraźnia 

Wiele firm odpada w pierwszych latach działalności, gdy okazuje się  ,ze filmowanie i fotografia nie jest czynnością prostą .

 Brak zaangażowania i fachowej wiedzy wychodzi bardzo szybko.  

 Zwróćmy uwagę, aby firma, którą  decydujemy się wybrać posiadała odpowiedni zapał i odpowiedni dorobek co przekłada się między innymi na ilość wykonanych do tej pory zleceń.   

 Proponuję nie zwracać uwagi większej na sprzęt ponieważ to nie sprzęt odgrywa tu kluczową rolę.  

 Ważną rzeczą  przy pracy jest wyobraźnia i zapał, a co za tym idzie odpowiednie  ustawienie  pary małżeńskiej do zdjęcia, nietypowa       aranżacja , dbałość o wytworzenie odpowiedniej atmosfery (zwłaszcza w przypadku fotografii ). Sprawy techniczne pomijam bo braki wychodzą najczęściej w trakcie wizyty i oglądnięciu filmu lub fotografii. Oczywiście każdy w tej branży zdaje sobie sprawę, że ciemny obiektyw w aparacie fotograficznym nie nadaję się do fotografowania  w złych warunkach oświetleniowych sali weselnej

 Kamerzysta z nieznajomością sprzętu i brakiem zapasowej kamery również nie wzbudził by mojego zaufania. 

        

              Moje subiektywne odczucia są takie:           

              
 •   Wybierzmy kamerzystę, fotografa z polecenia.                          

   Jeżeli ktoś z naszych znajomych miał kontakt z daną firmą i jest zadowolony, poz tym podobają się nam nagrany film wideo oraz zdjęcia to jest duże prawdopodobieństwo, że  firma ta sprosta naszym oczekiwaniom odnośnie nagrania tego ważnego dnia w życiu. 

                             
 •  Opinie w internecie:         Ja osobiście sprawdzam kupując sprzęt lub zamawiając usługę co internauci piszą na dany temat. Zdarza się że firmy wystawiają opinię o sobie. Firmy nowe z małym dorobkiem i brakiem zleceń mogą w ten nieuczciwy sposób starać się pozyskać klientów.  
 •   Bliskość firmy która wykonuje   dla nas zlecenie jest ważna ponieważ możemy przez to ograniczyć   koszty, koszty dojazdu, koszty filmowania , można mieć większy   wpływ na film, uzyskać lepszy film.                                  
 •  Doświadczenie firmy – ilość wykonanych prac i ich jakość jak również solidność firmy.                                      
 •  Zwracajmy również uwagę na   umowę sporządzoną. Poprośmy o wzór. Umowa powinna zawierać wszystko to co jest ważne a więc:                                          
 •  szczegółowo co i jak będziemy filmować i fotografować.                                                                     

                                          

    Uważam, że to jakie mają być zastosowane przejścia i jak ma być ustawiona kamera w czasie nagrywania to już powinniśmy zostawić kamerzyście.                           

   To prace, które u niego oglądniemy dadzą nam obraz i pogląd na jego umiejętności i odpowiednią wrażliwość.                              

   Technika filmowania i montaż scen musimy zobaczyć na przykładzie i zdecydować czy to jest właśnie to co nam odpowiada.                               

    Narzucenie operatorowi kamery lub aparatu fotograficznego swojego stylu, którego on z kolei nie czuje będzie złym posunięciem.                                   

    Oczywiście zastrzeżmy się, aby film dla nas był nagrywany przez tego samego kamerzystę i montowany przez tego samego montażystę.(firmy czasami korzystają z usług operatorów kamer   obcych firm). Wszelkie podkłady muzyczne należy uzgodnić w umowie.